Queenscycling

Marmaris

Yeşil ve mavinin tüm tonlarını bir arada görebileceğiniz cennet köşesi...

Marmaris, Türkiye'nin güneybatı Akdeniz kıyısında Muğla iline bağlı bir sahil kasabası, liman kenti ve turizm merkezidir. Marmaris, Akdeniz ve Ege Denizi'ni uzun ve dar bir yarımada ile ikiye ayırır.

Türkiye'nin güneybatı Akdeniz kıyısında yer alan, Muğla'nın incisi Marmaris, Türkiye'nin en popüler tatil beldelerinden biridir.
Benzersiz doğası, uzun sahil şeridi, çamlarla kaplı tepelerin olağanüstü manzarası, cennet koyları, harika kumsalları, antik kentleri, yat limanları ve her türlü eğlence merkezi ile; her yıl yaz sezonunda yaklaşık 400.000 kişiyi ağırlamaktadır.

Ege ve Akdeniz'in buluşma noktasında yer alan Marmaris, çamlarla kaplı tepelerin fonunda yer almakta ve doğal güzellikleri muhteşem bir yaşam tadıyla birleştirmektedir.
Görülmesi gereken yerlerden biri olan eski Marmaris, kalenin çevresinde bir yerleşim bölgesidir. Hepsi koruma altındaki eski evler ve onlara giden dar sokaklar, Muğla mimarisinin güzel örnekleri olarak gerçekten keşfedilmeye değer...

Yerleşim daha sonraları kale tepesinin etrafına ve kıyı boyunca yayılmaya başladı; ancak turizmin büyümesiyle kıyı şeridinde konutların yasaklanması ve sadece turistik otellere planlama izni verilmesiyle sonuçlandı.

Şehrin muhteşem manzarasının tadını çıkarmak istiyorsanız, Marmaris Kalesi sizi bekliyor. Kanuni Sultan Süleyman (1494-1566) tarafından Rodos seferi sırasında yeniden yaptırılmış olan kalemin, ziyaret etmenizi bekleyen harika bir arkeoloji müzesi de var.